25 Aralık’ta Gaziantepliler ile buluşacak

Gaziantep’in Kurtuluş Reçetesi Düzbağ

25 Aralık’ta Gaziantepliler ile buluşacak

Geleceğin Gaziantep’i ve Türkiye’si için, yüksek enerji bedelleri ödeyerek şehrin içme suyu ihtiyacını yönetmek, uzun vadede sürdürülebilir olmadığından Gaziantep'e, uzun vadede kaliteli ve uygun maliyetli su temini için enerjiden bağımsız bir sistem ile çözümleme yoluna girdik.

Türkiye’nin en büyük 2. İçme Suyu Temin Projesi olarak hayata geçecek olan Düzbağ Projesi kapsamında, 103 kilometrelik bir mesafeden getirilecek su için, 2.6 metre çaplı borulardan oluşan bir isale hattı inşa ediyoruz.

Yaklaşık 7 yılda tamamlanacak baraj yapısını bekleyerek mevcut nüfusun su ihtiyacını şansa bırakmak gibi bir yol seçilemeyeceğinden, öncelikli ara çözüm olarak şehre su temini sağlayacak bir regülatör yapısı oluşturacağız.

Sonrasında baraj yapısına entegre olacak bu regülatör ve isale hattı sayesinde, su, elektrik enerjisinden bağımsız olarak doğal eğimle, şehre kadar iletilecek ve Düzbağ Barajı tamamlanana dek Gaziantep'in su ihtiyacını temiz ve uygun maliyetli bir şekilde karşılayacağız.

Projenin olmazsa olmazlarından, şehre su iletimi sağlanması açısından kritik öneme sahip olan 5.6 m. Çaplı 3.600 m. uzunluğundaki Düzbağ Tünelinin 3.260 metresi açılarak  %93 ilerleme sağlanmış ve tünelin tamamlanmasında son 300 metre yolumuz kalmıştır.

Gaziantep’in Kurtuluş Reçetesi olarak gördüğümüz Düzbağ Barajının ilk suyu Gaziantep’in Kurtuluşu olan şerefli bir tarihte,  25 Aralık 2018’de Gaziantepliler ile buluşacak.

 

 

 


Haber Tarihi : 10-04-2018

Önceki Sayfa

Ana Sayfa

GASKİ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı © 2012

PHP Warning: PHP Startup: Unable to load dynamic library 'C:\Program Files (x86)\Plesk\Additional\PleskPHP54\ext\php_pdo_oci.dll' - Access is denied. in Unknown on line 0